Welcome to Uniwersytet Trzeciego Wieku   Click to listen highlighted text! Welcome to Uniwersytet Trzeciego Wieku
Logo PANS
23 kwietnia 2024

Zwiedzanie Pruchnika i Jarosławia


17 kwietnia 2024 r. słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku PANS w Przemyślu udali się na wycieczkę do Pruchnika i Jarosławia. W drodze do Pruchnika grupa odwiedziła gospodarstwo pasieczne „Królewskie miody” w Chorzowie k/Pruchnika prowadzone przez małżeństwo Martę i Piotra Blajera. Odbyła się degustacja miodu pitnego po której właściciel zdradził grupie kilka informacji nt. produkcji miodu. Wizytę zakończyły zakupy w przydomowym sklepie. Po udanych zakupach grupa udała się w stronę Pruchnika. Najciekawsze miejsca oraz krótka historie Pruchnika przedstawiła grupie jedna ze słuchaczek Pani Alicja Guła. Centrum miasta zachowało oryginalny układ przestrzenny, który został ukształtowany prawdopodobnie jeszcze w czasach lokacji miasta, z rynkiem i wychodzącymi z niego kilkoma uliczkami. Z mocno przetrzebionej, typowej małomiasteczkowej zabudowy drewnianej zachowało się ok. 40 budynków w większości z charakterystycznymi podcieniami, będących niegdyś jednocześnie miejscem zamieszkiwania, warsztatem rzemieślniczym i punktem handlu. Część z nich została odnowiona. Najstarsze pochodzą z XVIII wieku. Po zwiedzaniu miasta część grupy pojechała do „Groty solnej” a część do kawiarni.

Kolejnym przystankiem w tym wyjeździe był Jarosław. W Jarosławiu znajdują się nie tylko urokliwe uliczki i piękne kamienice, które widać na pierwszy rzut oka. Miasto ma także swoją ciekawą historię, którą skrywa… pod ziemią.
W mieście znajduje się dwie trasy turystyczne będące nie lada gratką dla miłośników historii i podziemnych wędrówek. Pierwsza jest jedna z najstarszych podziemnych tras turystycznych w Polsce. Znajduje się w rozległych podziemiach tzw. kamienicy Rydzikowej datowanej na początek XVII w., która prezentuje najlepiej zachowany typ kamienicy jarosławskiej. W skład trasy wchodzą obudowane cegłą korytarze i komory. Rozciąga się na długości ok. 150m, przy różnicy poziomów sięgającej do 8,5 m. Została oddana do użytku w 1984 r. z inicjatywy zespołu naukowego z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, która w 2 połowie XX w. prowadziła autorski nadzór nad akcją ratowania starego miasta w Jarosławiu. Akcja ta miała na celu zachowanie najpiękniejszej części Jarosławia, której istnienie  było zagrożone przez zapadające się podziemne korytarze. Druga trasa na mapie turystycznej Jarosławia znajduje się od 2015 r. Ta „nowoczesna” atrakcja znajduje się pod trzema niegdyś kupieckimi kamienicami: Orsettich, Attavantich i Gruszewiczów. Trasa liczy 186m podziemnych korytarzy, w których skład wchodzi 11 zaaranżowanych sal. Jest to atrakcja nowatorska gdyż łączy w sobie konwencjonalna ekspozycję z ogromną ilością urządzeń multimedialnych oraz sugestywnymi scenografiami co sprawia że zwiedzanie nie jest tylko narracją ale niesamowitą rozrywką dla dużych i małych zwiedzających.

Wszyscy uczestnicy wyjazdu byli z niego zadowoleniu zarówno pod względem merytorycznym jak i towarzyskim.

 

Click to listen highlighted text!